XI Ns 232/15 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy Wrocław Fabryczna we Wrocławiu z 2015-04-01

Sygn. akt XI Ns 232/15

POSTANOWIENIE

Dnia 1 kwietnia 2015 r.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu XI Wydział Cywilny

w następującym składzie:

Przewodniczący:SSR Marek Wójcik

Protokolant: Agnieszka Nowakowska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 kwietnia 2015 r. we W.

sprawy z wniosku R. G.

przy udziale W. K. (1) i J. K.

o stwierdzenie nabycia spadku po Z. K.

postanawia:

I.  stwierdzić, że spadek po Z. K. zmarłym w dniu 22 grudnia 2014 r. we W., ostatnio stale zamieszkałym we W. przy ul. (...) na podstawie ustawy nabyli: żona W. K. (1), córka R. G. i syn J. K. po 1/3 części każde z nich, wszyscy wprost;

II.  nakazać wnioskodawczyni R. G. oraz uczestnikom postępowania W. K. (1) i J. K., aby uiścili na rzecz Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu kwotę po 50 zł każde z nich tytułem opłaty sądowej od złożonych oświadczeń spadkowych;

III.  ustalić, że strony ponoszą koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

  Sygn. akt XI Ns 232/15

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni R. G. wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po Z. K. zmarłym w dniu 22 grudnia 2014 r. we W., ostatnio stale zamieszkałym we W. przy ul. (...), na podstawie ustawy.

W uzasadnieniu wnioskodawczyni podała, że spadkobiercami ustawowymi Z. K. są: jego żona W. K. (1) oraz zstępni – R. G. i J. K.. Wnioskodawczyni R. G. wskazała, że poza wymienionymi wyżej osobami nie istnieją inni spadkobiercy, nadto nie posiada ona wiedzy o istnieniu testamentów.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Spadkodawca Z. K. urodził się w dniu (...) w S., a zmarł w dniu 22 grudnia 2014 r. we W.. W dniu śmierci był żonaty z uczestniczką postępowania W. K. (1) ( z d.K.). Związek małżeński zawierał tylko raz.

Ostatnim stałym miejscem zamieszkania Z. K. był W. ul.(...).

( dowód:

- odpis skrócony aktu zgonu Z. K. sporządzony w USC we W. pod nr (...) z dnia 23 grudnia 2014 r. k.4;

- zapewnienie spadkowe i przesłuchanie wnioskodawczyni R. G., protokół rozprawy z dnia 01 kwietnia 2015 r., k.15v.;

- zapewnienie spadkowe i przesłuchanie uczestnika W. K. (1), protokół rozprawy z dnia 01 kwietnia 2015 r., k.15v;

- zapewnienie spadkowe i przesłuchanie uczestnika J. K., protokół rozprawy z dnia 01 kwietnia 2015 r., k.15v)

Z. K. ze związku małżeńskiego z uczestniczką postepowania W. K. (1) miał dwoje dzieci – wnioskodawczynię R. G. i uczestnika postępowania J. K.. Nie miał on dzieci pozamałżeńskich ani też przysposobionych.

(dowód:

- odpis skrócony aktu urodzenia uczestnika postępowania J. K. sporządzony w USC we W. pod nr (...) z dnia 27 lutego 2015., k.5;

- odpis skrócony aktu urodzenia wnioskodawczyni R. G. (z d. K.) sporządzony w USC we W. pod nr (...) z dnia 27 lutego 2015r., k. 5;

- odpis skrócony aktu małżeństwa wnioskodawczyni R. G. (z d. K.) i J. G. sporządzony w USC we W. pod nr (...) z dnia 27 lutego 2015 r., k. 5;

- wyciąg aktu małżeństwa W. K. (1) i Z. K. sporządzony w USC we W. pod nr (...) z dnia 14 listopada 1955r., k. 12;

- zapewnienie spadkowe i przesłuchanie wnioskodawczyni R. G., protokół rozprawy z dnia 1 kwietnia 2015 r., k.15v.;

- zapewnienie spadkowe i przesłuchanie uczestnika postępowania W. K. (1), protokół rozprawy z dnia 1 kwietnia 2015 r., k.15v;

- zapewnienie spadkowe i przesłuchanie uczestnika postępowania J. K., protokół rozprawy z dnia 1 kwietnia 2015 r., k.15v)

Spadkodawca Z. K. nie pozostawił testamentu. Zarówno wnioskodawczyni R. G., jak i uczestnicy postępowania: W. K. (1) i J. K. nie składali przed sądem ani przed notariuszem oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku po Z. K..

W skład spadku po Z. K. nie wchodzi gospodarstwo rolne.

O śmierci spadkodawcy zarówno wnioskodawczyni, jak i uczestnicy postępowania dowiedzieli się w dniu 22 grudnia 2014 r.

Przed sądem nie toczyło się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po Z. K. ani też nie został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia po nim.

(dowód:

- zapewnienie spadkowe i przesłuchanie wnioskodawczyni R. G., protokół rozprawy z dnia 1 kwietnia 2015 r., k.15v.;

- zapewnienie spadkowe i przesłuchanie uczestnika postepowania W. K. (1), protokół rozprawy z dnia 1 kwietnia 2015 r., k.15v;

- zapewnienie spadkowe i przesłuchanie uczestnika postępowania J. K., protokół rozprawy z dnia 1 kwietnia 2015 r., k.15v).

W dniu 1 kwietnia 2015 r. wnioskodawczyni R. G. oraz uczestnicy postępowania W. K. (1) i J. K. złożyli przez Sądem Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu oświadczenia, że spadek po Z. K. przyjmują na podstawie ustawy wprost.

(dowód:

- oświadczenie wnioskodawczyni R. G. o przyjęciu spadku wprost, protokół rozprawy z dnia 1 kwietnia 2015 k.16;

- oświadczenie uczestniczki postepowania W. K. (1) o przyjęciu spadku wprost, protokół rozprawy z dnia 1 kwietnia 2015 k.16;

- oświadczenie uczestnika postępowania J. K. o przyjęciu spadku wprost, protokół rozprawy z dnia 1 kwietnia 2015 k.16)

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek zasługiwał na uwzględnienie.

Zgodnie z brzmieniem art. 1025 § 1 k.c. sąd na wniosek osoby mającej w tym interes, stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.

Niewątpliwym jest, iż wnioskodawczyni R. G. jako córka spadkodawcy Z. K. należy do kręgu podmiotów legitymowanych czynnie do wystąpienia z tego rodzaju wnioskiem.

Przede wszystkim podkreślić bowiem należy, iż pojęcie „interesu”, o którym mowa w art. 1025 § 1 k.c. jest rozumiane szeroko i nie jest ograniczone do interesu prawnego (jak ma to miejsce np. w art. 189 k.p.c.). Wniosek z art. 1025 § 1 k.c. może więc złożyć każda osoba, która jest zainteresowana w wywołaniu skutków, jakie ustawa łączy z wydaniem przez sąd postanowienia stwierdzającego nabycie spadku przez określone osoby.

Zgodnie z art. 926 § 1 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu, przy czym pierwszeństwo przyznaje się testamentowi, który najpełniej odzwierciedla wolę spadkodawcy. Przepis art. 926 § 2 k.c. stanowi, że dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą. Ponadto dziedziczenie ustawowe ma miejsce w sytuacji, gdy spadkodawca sporządził testament, jednakże testament ten okazał się nieważny.

Mając na uwadze stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy, niewątpliwym jest, iż wobec faktu, iż spadkodawca Z. K. nie pozostawił testamentu, nabycie spadku po zmarłym Z. K. nastąpiło w porządku ustawowym.

W oparciu o dokumenty o charakterze urzędowym, tj. odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy, odpis skrócony aktu urodzenia i odpis skrócony aktu małżeństwa wnioskodawczyni R. G., odpis skrócony aktu urodzenia uczestnika postępowania J. K., wypis aktu małżeństwa uczestniczki postępowania W. K. (1), stanowiących dowód tego, co zostało w nich poświadczone, a także w oparciu o złożone zapewnienia spadkowe wnioskodawczyni oraz uczestników postępowania Sąd ustalił, iż spadkodawca Z. K. w dacie zgonu był żonaty z uczestniczką W. K. (2) i pozostawił dwoje dzieci tj. córkę R. G. i syna J. K.. Nadto, w drodze odbieranych zapewnień spadkowych oraz przesłuchania wnioskodawczyni i uczestników postępowania ustalono, iż spadkodawca zawierał związek małżeński tylko raz, nie miał dzieci pozamałżeńskich, ani przysposobionych oraz, że w skład masy spadkowej nie wchodzi gospodarstwo rolne.

Zgodnie z art. 931 § 1 k.c., ustalającym porządek dziedziczenia ustawowego, w pierwszej kolejności powołane są do spadku z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

W oparciu o zapewnienia spadkowe złożone przez wnioskodawczynię i uczestników postępowania Sąd ustalił, iż spadkodawca Z. K. nie pozostawił testamentu, a w chwili otwarcia spadku, tj. w chwili śmierci spadkodawcy, powołanymi do dziedziczenia z mocy ustawy byli żona W. K. (1) oraz dzieci – syn J. K. i córka R. G.. Jednocześnie w dniu 1 kwietnia 2015 r., a zatem przed upływem 6 miesięcy od daty dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy, wnioskodawczyni i uczestnicy postępowania złożyli przed tutejszym Sądem oświadczenie, że spadek po Z. K. na podstawie ustawy przyjmują wprost.

Wobec powyższego stwierdzić należało, że spadek po Z. K. zmarłym w dniu 22 grudnia 2014 r. we W., ostatnio stale zamieszkałym we W. przy ul. (...) na podstawie ustawy nabyli: żona W. K. (1), córka R. G. i syn J. K., w częściach równych tj. po 1/3 części każde z nich wprost, o czym Sąd orzekł w punkcie I sentencji postanowienia na podstawie powoływanych i cytowanych przepisów.

Zgodnie z treścią art. 49 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. ,,o kosztach sądowych w sprawach cywilnych” (Dz. U. 2014, nr 1025 t.j.) od wniosku o odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku pobiera się opłatę stałą w kwocie 50 złotych. Wobec zatem odebrania przez Sąd oświadczeń o przyjęciu spadku przez każdego ze spadkobierców należało nakazać wnioskodawczyni oraz uczestnikom postępowania, aby uiścili na rzecz Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu po 50 zł każde z nich tytułem opłaty sądowej od złożonych oświadczeń spadkowych. Powyższe znalazło swój wyraz w treści punktu II sentencji postanowienia.

O kosztach postępowania Sąd w punkcie III sentencji postanowienia orzekł w oparciu o art. 520 § 1 k.p.c. stosując zasadę dotyczącą orzekania o kosztach postępowania nieprocesowego stanowiącą, że każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Maja Szydłowska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej
Osoba, która wytworzyła informację:  Marek Wójcik
Data wytworzenia informacji: