IV Ka 513/14 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Świdnicy z 2014-08-29

Sygnatura akt IV Ka 513/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 29 sierpnia 2014 roku.

Sąd Okręgowy w Świdnicy w IV Wydziale Karnym Odwoławczym w składzie:

Przewodniczący :

SSO Sylwana Wirth

Protokolant :

Marta Synowiec

przy udziale Barbary Chodorowskiej Prokuratora Prokuratury Okręgowej,

po rozpoznaniu dnia 29 sierpnia 2014 roku

sprawy W. K.

syna J. i S. z domu P. ur. (...) w O. oskarżonego z art. 291 § 1 k.k.

na skutek apelacji wniesionej przez prokuratora

od wyroku Sądu Rejonowego w Wałbrzychu

z dnia 5 maja 2014 roku, sygnatura akt III K 1360/13

I.  utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok;

II.  wydatki związane z postępowaniem odwoławczym zalicza na rachunek Skarbu Państwa.

Sygn. akt IV Ka 513/14

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 05 maja 2014 roku Sąd Rejonowy w Wałbrzychu uznał oskarżonego W. K. za winnego tego, że w dniu 29 czerwca 2013 roku w W. pomógł zbyć 14 sztuk szalunków metalowych A. o wartości 1200 złotych, o których powinien i mógł przypuszczać na podstawie towarzyszących okoliczności, że zostały uzyskane za pomocą czynu zabronionego, to jest popełnienia występku z art. 292 § 1 kk i na podstawie art. 59 § 1 kk odstąpił od wymierzenia kary oraz na podstawie art. 39 pkt 8 kk orzeczono środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie jego sentencji na tablicy ogłoszeń sądu na okres 7 dni.

Orzeczono ponadto o kosztach sądowych.

Wyrok powyższy zaskarżony został apelacją prokuratora w części dotyczącej orzeczenia o karze na niekorzyść oskarżonego.

Powołując się na przepis art. 438 pkt 3 kk apelujący wyrokowi temu zarzucił:

Błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia mający wpływ na jego treść polegający na uznaniu, iż pomimo tego, że w świetle ujawnionych w toku postępowania dowodów i okoliczności oskarżony W. K. bez wątpienia dopuścił się przypisanego mu przez Sąd występku opisanego przez art. 292 § 1 kk, to stopień jego winy jak i społecznej szkodliwości czynu jest na tyle niewysoki, że nie uzasadnia potrzeby karania, a wystarczające będzie dla osiągnięcia celów postępowania uzmysłowienie mu popełnienia przewinienia co wypełnia zdaniem Sądu przesłanki stosowania instytucji opisane w art. 59 § 1 kk, tj. odstąpienia od wymierzenia kary i zastosowanie środka karnego w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie jego sentencji na tablicy ogłoszeń, podczas gdy kara oprócz zaakcentowanej przez Sąd prewencji indywidualnej ma m.in. również na celu prewencję ogólną, a więc kształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa, który w niniejszym przypadku wobec nagminności kradzieży różnego elementów metalowych i oddawania ich za bezcen na skupy złomu nie zostanie osiągnięty, a odstąpienie od wymierzenia oskarżonemu kary będzie wręcz utwierdzało potencjalnych sprawców podobnych występków, iż takie czyny są jedynie nieznacznie społecznie szkodliwe i wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez wymierzenie wobec W. K. kary w wymiarze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat próby.

Sad Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja nie jest zasadna.

Rozstrzygając bowiem o karze w stosunku do oskarżonego W. K. Sąd orzekający trafnie zauważył, że stopień społecznej szkodliwości jego czynu nie jest znaczny. Oskarżony ten wskutek niezachowania ostrożności w określonych zdarzeniem okolicznościach, pomógł zbyć skradzione szalunki metalowe.

Nagminność kradzieży różnych przedmiotów metalowych i sprzedawanie ich w skupach złomu nie może determinować braku poszanowania zasady indywidualizacji odpowiedzialności karnej.

Skoro oskarżony działał nieumyślnie, a jego stopień winy nie był znaczny, to w tych warunkach, Sąd Rejonowy trafnie uznał, że zachodzą warunki z art. 59 § 1 kk i odstąpił od wymierzenia kary.

ap

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Lidia Szukalska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Świdnicy
Osoba, która wytworzyła informację:  Sylwana Wirth
Data wytworzenia informacji: