IV Ka 452/17 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Świdnicy z 2017-08-08

Sygn. akt IV Ka 452/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 sierpnia 2017 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy w IV Wydziale Karnym Odwoławczym w składzie:

Przewodniczący:

SSO Mariusz Górski

Protokolant:

Ewa Ślemp

przy udziale Władysławy Kunickiej-Żurek Prokuratora Prokuratury Okręgowej,

po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2017 r.

sprawy P. D.

syna J. i C. z domu D.

urodzonego (...) w Z.

oskarżonego z art. 279 § 1 kk w zw. z art. 31 § 2 kk

na skutek apelacji wniesionej przez obrońcę oskarżonego

od wyroku Sądu Rejonowego w Kłodzku

z dnia 16 maja 2017 r. sygnatura akt II K 767/16

I.  zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że przyjmując za podstawę prawną orzeczenia względem oskarżonego kary ograniczenia wolności w miejsce art. 34 § 11 pkt 1 k.k.art. 34 § 1 oraz § 1a pkt 1 k.k. – wymiar tej kary obniża do 6 (sześciu) miesięcy, zaś obowiązek wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne określa na 20 godzin miesięcznie;

II.  w pozostałym zakresie tenże wyrok utrzymuje w mocy;

III.  zasądza od Skarbu Państwa na rzecz r.pr. A. S. z Kancelarii Radcy Prawnego w P. 633,61 złotych tytułem kosztów nie opłaconej pomocy prawnej udzielonej oskarżonemu z urzędu w postępowaniu odwoławczym;

IV.  zwalnia oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych związanych z postępowaniem odwoławczym, zaliczając wydatki za to postępowanie na rachunek Skarbu Państwa.

Sygn. akt IV Ka 452/17

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem P. D. uznany został za winnego tego, że w dniu 22 września 2016 r. w K. woj. (...), włamał się do zabezpieczonego pomieszczenia gospodarczego w postaci warsztatu w ten sposób, że dysponując bezprawnie oryginalnym kluczem przełamał zabezpieczenie drzwi otwierając je ww. kluczem a następnie dokonał kradzieży piły spalinowej marki S. (...) o nr (...) wartości 1757,00 złotych, szlifierki kątowej marki B. nr (...) wartości 700 złotych na szkodę J. P. oraz roweru górskiego koloru granatowego z białymi napisami bdb wartości 400 złotych działając na szkodę A. P. - przy czym zarzucanego czynu dopuścił się mając znacznie ograniczona poczytalność w zakresie możności pokierowania swoim postępowaniem,-

to jest za winnego popełnienia czynu z art. 279 § 1kk w zw. z art. 31 § 2kk i za to na podstawie powołanych wyżej przepisów, przy zastosowaniu art. 60 § 6 pkt 3 kk wymierzono oskarżonemu karę 10 miesięcy ograniczenia, wolności zobowiązując oskarżonego na podstawie art. 34 § 11 pkt 1 i art. 35 § 1 kk do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym, zaś na mocy art. 35 § 4 kk w zw. z art. 72 § 1 pkt 5 kk zobowiązano oskarżonego do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu w okresie wykonywania kary.

Wyrok powyższy zaskarżył obrońca oskarżonego zarzucając rażącą niewspółmierność kary wymierzonej oskarżonemu przez nienależyte uwzględnienie niewielkiego stopnia zawinienia oskarżonego, znikomej wysokości szkody oraz nieznacznego stopnia społecznej szkodliwości przypisanego mu przestępstwa, wynikające z faktu odzyskania skradzionych rzeczy - piły spalinowej- marki S. oraz postawy pokrzywdzonego, który nie zgłaszał pretensji do osoby oskarżonego i zrezygnował z żądania naprawienia szkody na jego rzecz;

Tym samym apelujący wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku przez obniżenie kar ograniczenia wolności do jednego miesiąca zobowiązując oskarżonego do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja zasługuje na częściowe uwzględnienie.

I tak, Sąd I instancji trafnie zastosował względem oskarżonego dobrodziejstwo nadzwyczajnego złagodzenia kary, co umożliwiło orzeczenie kary ograniczenia wolności w miejsce co najmniej kary 1 roku pozbawienia wolności.

Wymierzając jednak karę ograniczenia wolności w wymiarze 10 miesięcy z obowiązkiem wykonywania prac 30 godzin miesięcznie prac na cele społeczne tenże sąd nie uwzględnił w dostatecznym stopniu rodzaju dolegliwości psychicznych na jakie cierpi P. D.. Jest to bowiem nie tylko uzależnienie od alkoholu, lecz przede wszystkim schizofrenia paranoidalna, będąca niewątpliwie bardzo dotkliwą chorobą.

Ta dolegliwość winna prowadzić do takiego ukarania oskarżonego, które będzie uwzględniało stan zdrowia sprawcy.

Z drugiej strony (czego nie zauważa skarżący) należy zwrócić uwagę na nie tylko wielokrotną uprzednią karalność oskarżonego, lecz w szczególności na fakt, że przestępstwa dopuścił się na szkodę osób, które pomagały mu w trudnej sytuacji życiowej, a zatem w drastyczny sposób nadużył ich zaufanie. Nie polega przy tym na prawdzie twierdzenie skarżącego, jakoby pokrzywdzony nie zgłaszał pretensji do P. D. za to co ten uczynił, bowiem zrezygnował z żądania naprawienia szkody jedynie dlatego, że zdawał sobie sprawę, że oskarżony i tak tego nie zrealizuje.

Zważywszy na powyższe Sąd Okręgowy obniżył wymiar kary ograniczenia wolności do 6 miesięcy, zaś obowiązek pracy do 20 godzin miesięcznie, uznając, że kara ta będzie po prostu sprawiedliwą.

Jednocześnie zmieniono podstawę dla orzeczenia owej kary zwłaszcza dlatego, że art. 34 kk nie zawiera § 11.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Lidia Szukalska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Świdnicy
Osoba, która wytworzyła informację:  Mariusz Górski
Data wytworzenia informacji: