IV K 182/16 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie z 2017-01-17

Sygn. akt IV K 182/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 17 stycznia 2017 roku

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie IV Wydział Karny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Katarzyna Religa

Protokolant: Katarzyna Łuczak

w obecności Prokuratora Remigiusza Krynke

po rozpoznaniu dnia 17 stycznia 2017 roku sprawy W. K. córki A. i Z. urodz. (...) w W.;

oskarżonej o to, że:

w okresie od dnia 30 czerwca 2009r. do dnia 08 września 2009r. w W. w(...) ul. (...) działając czynem ciągłym w wykonaniu powziętego z góry zamiaru, wspólnie i w porozumieniu z A. Ż. usiłowała wyłudzić poświadczenie nieprawdy w postaci stwierdzenia pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B na nazwisko D. B. w ten sposób, że posłużyła się trzykrotnie w dniu 30 czerwca, 28 lipca i 08 września 2009r. jako autentycznym podrobionym dowodem osobistym wystawionym na nazwisko D. B. z wklejonym swoim zdjęciem wywołując w ten sposób błędne przekonanie u egzaminatora co do tożsamości osoby przystępując do egzaminu, jednakże zamierzonego celu nie osiągnęła z uwagi na nieprawidłowe wykonanie manewrów w trakcie egzaminu tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 272 kk w zb. z art. 270 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 kk;

orzeka:

1.  Oskarżoną W. K. uznaje za winną popełnienia zarzuconego jej czynu i za to na podst. art. 13 § 1 kk w zw. z art. 272 kk w zb. z art. 270 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 kk skazuje oskarżoną a na podst. art. 14 § 1 kk w zw. z art. 272 kk w zw. z art. 11 § 3 kk wymierza jej karę 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności;

2.  Na podst. art. 69 § 1 i 2 kk, 70 § 1 kk wykonanie orzeczonej kary warunkowo zawiesza na okres 2 (dwóch) lat próby;

3.  Na podst. art. 71 § 1 kk wymierza oskarżonej karę grzywny 50 (pięćdziesiąt) stawek dziennych po 15 (piętnaście) złotych;

4.  Zwalnia oskarżoną od zapłaty kosztów sądowych na rzecz Skarbu Państwa.

Sygn. akt IV K 182/16

UZASADNIENIE

W. K. została oskarżona o to, że:

W okresie od dnia 30 czerwca 2009r. do dnia 08 września 2009r. w W. w (...) ul. (...) działając czynem ciągłym w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, wspólnie i w porozumieniu z A. Ż. usiłowała wyłudzić poświadczenie nieprawdy w postaci stwierdzenia pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B na nazwisko D. B. w ten sposób, że posłużyła się trzykrotnie w dniu 30 czerwca, 28 lipca i 08 września 2009r. jako autentycznym podrobionym dowodem osobistym wystawionym na nazwisko D. B. z wklejonym swoim zdjęciem wywołując w ten sposób błędne przekonanie u egzaminatora co do tożsamości osoby przystępującej do egzaminu, jednakże zamierzonego celu nie osiągnęła z uwagi na nieprawidłowe wykonanie manewrów w trakcie egzaminu tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 272 kk w zb. z art. 270 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 kk.

Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2017r. W. K. została skazana za popełnienie ww. czynu na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres 2 lat próby oraz karę grzywny 50 stawek dziennych po 15 złotych.

Wniosek o uzasadnienie ww. wyroku złożył Prokurator zaznaczając, że dotyczy on rozstrzygnięcia o karze.

W związku z tym, zgodnie z treścią art. 423 § 1a kpk sąd ograniczył zakres uzasadnienia jedynie do tej części wyroku, której wniosek dotyczy.

Sąd wymierzył oskarżonej karę na podst. art. 14 § 1 kk w zw. z art. 272 kk w zw. z art. 11 § 3 kk albowiem art. 270 § 1 kk przewiduje wymierzenie kar alternatywnych natomiast art. 272 kk przewiduje wyłącznie karę pozbawienia wolności stąd Sąd uznał, że przepis ten przewiduje karę surowszą zgodnie z art. 11 § 3 kk.

Wymierzając oskarżonej karę Sąd miał na uwadze okoliczności obciążające i łagodzące.

Do tych pierwszych zaliczyć należy znaczny stopień społecznej szkodliwości czynu. Oskarżona swoim zachowaniem wyczerpała znamiona dwóch przepisów ustawy karnej. Nie poprzestała na jednokrotnym zachowaniu ale trzykrotnie posłużyła się podrobionym dowodem osobistym oraz tym samym trzykrotnie usiłowała wyłudzić poświadczenie nieprawdy w postaci stwierdzenia pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Takie zachowanie oskarżonej mogło odnieść bardzo poważne skutki gdyż na skutek tego osoba nie posiadająca uprawnień a także umiejętności prowadzenia samochodu na tyle, aby mogła zdać pozytywnie egzamin na prawo jazdy, uzyskałaby takie prawo jazdy.

Okolicznościami łagodzącym są: przyznanie się oskarżonej do winy i złożenie wyjaśnień oraz jej niekaralność.

Mając powyższe na uwadze w ocenie Sądu kara wymierzona oskarżonej w postaci 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2 lata próby oraz kara grzywny będzie adekwatna do winy i stopnia społecznej szkodliwości czynu oraz spełni cele w zakresie prewencji indywidualnej oraz ogólnej. Wymierzenie kary grzywny było konieczne z uwagi na znaczny stopień społecznej szkodliwości czynu a także aby oskarżona poniosła realną dolegliwość bo tylko wówczas zapobiegnie to popełnianiu przez nią przestępstw w przyszłości.

Z uwagi na trudną sytuację materialną oskarżonej oraz wymierzenie kary grzywny Sąd uznał, że zasądzenie od niej kosztów sądowych byłoby nadmiernie dolegliwe, stąd zwolnił oskarżoną od ich uiszczenia na podst. art. 624 § 1 kpk.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Agnieszka Marcinkiewicz
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi Północ w Warszawie
Osoba, która wytworzyła informację:  Katarzyna Religa
Data wytworzenia informacji: