II Co 446/18 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie z 2019-05-28

Sygn. II Co 446/18

POSTANOWIENIE

Dnia 28 maja 2019 r.

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie II Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Anna Maria Konarzewska - Ptasiewicz

po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2019 r. w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym sprawy

z wniosku A. K.

z udziałem (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W.

o udzielenie umocowania do wykonania czynności na koszt dłużnika

p o s t a n a w i a :

1.  podjąć zawieszone postępowanie w sprawie,

2.  umorzyć postępowanie w sprawie wobec cofnięcia wniosku

3.  znieść między stronami koszty postępowania.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21 lutego 2018 roku (data stempla pocztowego) pełnomocnik wierzyciela wniósł o wezwanie dłużnika do wykonania egzekwowanej czynności oraz o umocowanie wierzyciele do wykonania czynności na koszt dłużnika (...) spółka z o.o. z siedzibą w W. .

Postanowieniem z dnia 4 października 2018 roku, Sąd na podstawie art. 174 §1 pkt 2 kpc. zawiesił postępowanie w sprawie z uwagi na brak osób umocowanych do reprezentacji dłużnika.

Pismem z dnia 28 listopada 2018 roku (data stempla pocztowego) pełnomocnik wierzyciela cofnął wniosek oraz wniósł o umorzenia postępowania w związku z zawartą ugodą pomiędzy stronami oraz o obciążenie stron kosztami w zakresie dotychczas poniesionym.

Zgodnie z art. 355 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew (wniosek) lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne. W myśl art.203 § 4 k.p.c. sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu (wniosku), zrzeczenie się roszczenia lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa.

Przepisy o procesie stosuje się odpowiednio do innych rodzajów postępowań unormowanych w k.p.c., chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

W ocenie Sądu wymienione czynności nie naruszały kryteriów określonych w art. 203 § 4 k.p.c., wobec czego należało umorzyć postępowanie na podstawie art. 355 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.

Mając na uwadze powyższe Sąd orzekł jak w sentencji.

ZARZĄDZENIE

Odpis postanowienia doręczyć pełnomocnikowi wierzyciela oraz uczestnikowi z pouczeniem o zażaleniu na pkt 2 oraz 3 postanowienia.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Małgorzata Stolarska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie
Osoba, która wytworzyła informację:  Anna Maria Konarzewska-Ptasiewicz
Data wytworzenia informacji: