III AUa 208/21 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny w Warszawie z 2021-02-25

Sygn. akt III AUa 208/21

POSTANOWIENIE

Dnia 25 lutego 2021 r.

Sąd Apelacyjny w Warszawie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie następującym:

Przewodniczący:

Sędzia SA

Dorota Szarek (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2021 r. w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy E. B.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych III Oddział w W.

o wysokość emerytury

na skutek apelacji E. B.

od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie XIII Wydział Pracy
i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 30 grudnia 2020 r. sygn. akt XIII U 943/19

p o s t a n a w i a:

odrzucić apelację.

Dorota Szarek

Sygn. akt III AUa 208/21

UZASADNIENIE

Wyrokiem wydanym na rozprawie w dniu 30 grudnia 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie XIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołanie E. B. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych III Oddział w W. z 21 lutego 2019 r. nr (...).

W dniu 1 lutego 2021 r. (data nadania pisma w Urzędzie Pocztowym) E. B. wniosła apelację od wyroku bez uprzedniego złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Apelacja podlega odrzuceniu.

Zgodnie z art. 373 § 1 k.p.c., Sąd drugiej instancji odrzuca apelację spóźnioną, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie usunęła w wyznaczonym terminie.

Stosownie do treści art. 369 § 1 k.p.c. apelację wnosi się w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej odpisu wyroku
z uzasadnieniem.

Stosownie do art. 328 § 1 k.p.c. pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku.

Odwołująca została o powyższym pouczona przez Sąd Okręgowy
w W. w piśmie z 25 stycznia 2021 r. przy którym przesłano odpis wyroku.

Przypomnieć należy, że do 6 listopada 2019 r. w procedurze cywilnej istniała możliwość złożenia apelacji bez składania wniosku o uzasadnienie wyroku. Wynikało to z ówczesnego brzmienia art. 369 § 2 k.p.c. który stanowił, że jeżeli strona nie zgłosiła wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do zgłoszenia takiego wniosku.

Nowelizacja procedury cywilnej, wprowadzona ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1469), uchyliła z dniem 6 listopada 2019 r. przepis art. 369 § 2 k.p.c., co w konsekwencji spowodowało brak możliwości składania apelacji bez uprzedniego zgłoszenia wniosku o uzasadnienie wyroku.

Mając na uwadze treść obecnie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że wniosek o sporządzenie uzasadnienia, a w następstwie jego doręczenie, jest warunkiem zaskarżenia orzeczenia.

Strona odwołująca się nie złożyła wniosku o uzasadnienie zaskarżanego orzeczenia, wnosząc bezpośrednio apelację. W takim wypadku, poprzez pominięcie wniosku o doręczenie zaskarżanego wyroku wraz z uzasadnieniem, strona uchybiła obecnie obowiązującemu trybowi wnoszenia środka zaskarżenia, a co za tym idzie, wniesiona apelacja podlega odrzuceniu.

Mając na uwadze powyższe, Sąd Apelacyjny, na podstawie art. 373 § 1 k.p.c. postanowił jak w sentencji.

Przewodnicząca:

Dorota Szarek

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Bożena Zawisza
Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny w Warszawie
Osoba, która wytworzyła informację:  Dorota Szarek
Data wytworzenia informacji: