VI Gz 187/15 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Rzeszowie z 2015-07-09

Sygn. akt VI Gz 187/15

POSTANOWIENIE

Dnia 9 lipca 2015 r.

Sąd Okręgowy w Rzeszowie VI Wydział Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Renata Bober

Sędziowie: SSO Anna Walus-Rząsa

Sędziowie SSR Marta Zalewska (sprawozdawca)

Protokolant: Inspektor Agnieszka Chmiel

po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2015 r. w Rzeszowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa R. M.

przeciwko (...) S.A. w W.

o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego

na skutek zażalenia pozwanego (...)S.A. w W. na postanowienie Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu V Wydziału Gospodarczego z dnia 13 maja 2015 r., sygn. akt V GC 189/15

postanawia:

oddalić zażalenie

UZASADNIENIE

Powód w pozwie o pozbawienie wykonalności wyroku Sądu Rejonowego w Rzeszowie sygn. Akt VGC 1124/99 złożył wniosek o udzielenie zabezpieczenia powództwa poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego, toczącego się przed komornikiem przy Sądzie Rejonowym w Mielcu (...) W uzasadnieniu wskazał, iż wyrok z dnia 22.02.2000r. uprawomocnił się w 2000r. zaś pozwany w 2001r. jako następca prawny wystąpił o nadanie klauzuli wykonalności w/w tytułowi egzekucyjnemu. W dniu 21.07.2011 r. Sąd Rejonowy w Rzeszowie w sprawie V GC 237/11 postanowieniem nadał klauzulę wykonalności w/w tytułowi egzekucyjnemu na rzecz następcy prawnego i na tej podstawie wierzyciel, tj. pozwany wszczął postępowanie egzekucyjne pod sygn. (...) Od chwili powstania tytułu egzekucyjnego do czasu złożenia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności upłynął dziesięcioletni okres przedawnienia. Zgodnie z art. 125 §1 kc. Jedyną drogą do obrony dłużnika z powołaniem się na zarzut jest powództwo przeciwegzekucyjne, zaś toczące się postępowanie egz. może prowadzić do niepoetowanych strat po stronie powoda.

Postanowieniem z dnia 13.05.2015 r. Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu V Wydział Gospodarczy zawiesił postępowanie egzekucyjne, udzielając tym samym zabezpieczenia. powołując się na przepis art. 730 1 kpc i 755 § 1 pkt. 3 kpc stwierdził, iż powództwo przeciwegzekucyjne zostało uprawdopodobnione, skoro po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie ( zarzut upłynięcia dziesięcioletniego termin przedawnienia), który to zarzut nie mógł być podniesiony w toku postępowania o nadanie klauzuli wykonalności temu wyrokowi, lecz w postępowaniu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego. Dalsze prowadzenie egzekucji mogło by doprowadzić do wykonania przedmiotowego tytułu wykonawczego wobec czego postępowanie przeciwegzekucyjne stało by się bezprzedmiotowe .

Zażalenie na powyższe złożył pozwany. Wniósł o uchylenie postanowienia i zasądzenie kosztów postępowania zażaleniowego. W uzasadnieniu wskazał , iż wyrok Sądu R w RZ z dn. 22.02.2000r. sygn.VGc1124/99 został zaopatrzony w klauzulę wykonalności z dnia 17.04.2000r. na tej podstawie wszczęto postępowanie egzekucyjne ,które zostało umorzone w dniu 05.04.2009r. Ponadto, przedkładając stosowne dokumenty, wskazał, iż w okresie 19.12.2001r. – 02.07.2002r. toczyło się postępowanie układowe wspólników spółki cywilnej, w tym powoda, w którym pozwany zgłosił wierzytelność, a z chwilą prawomocnego uchylenia układu termin przedawnienia rozpoczął bieg na nowo. powyższe okoliczności spowodowało przerwę w biegu terminu przedawnienia.

Sąd Okręgowy zważył, co następuję:

Zażalenie pozwanego nie jest zasadne .

Zgodnie z przepisem art. 730 1 § 1 udzielenia zabezpieczenia może żądać strona, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. powód spełnił wymóg uprawdopodobnienia roszczenia, gdyż w okoliczności naprowadzone w uzasadnieniu pozwu wskazywały że roszczenie pozwanego uległo przedawnieniu zgodnie z art. 125 §1 kc. Wskazuje na to analiza okresu czasu między datą powstania tytułu egzekucyjnego, a datą wszczęcia przez następcę prawnego postępowania egzekucyjnego( okres ponad 10 lat). Nie jest rzeczą sądu udzielającego zabezpieczenia dokonywanie na tym etapie postępowania oceny merytorycznej zasadności roszczenia powoda na podstawie podniesionego przez pozwanego zarzutu przerwy biegu terminu przedawnienia. Byłoby to przesądzenie rozstrzygnięcie merytoryczne sprawy, a także może nastąpić dopiero na etapie wyrokowania. To pozwany bowiem w sprawie o pozbawienie wykonalności tyt. egz. podnosi i dowodzi zarzut przerwy biegu przedawnienia. jednocześnie brak zabezpieczenia w postaci zawieszenia postępowania egzekucyjnego mógłby doprowadzić do całkowitego wykonania tyt. egzekucyjnego , co naraziło by powoda w razie zasadności jego powództwa na straty , a postępowanie przeciwegzekucyjne stałoby się bezprzedmiotowe.

Z tych względów Sąd Okręgowy nie znajdując podstaw do uwzględnienia zażalenia orzekł na podstawie art. 385kpc w związku z art. 397 §2 kpc.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Barbara Dziopak
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Rzeszowie
Osoba, która wytworzyła informację:  Renata Bober,  Anna Walus-Rząsa
Data wytworzenia informacji: