II Kow 992/19 - zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Sieradzu z 2019-11-20

Sygn. akt II Kow 992/19

POSTANOWIENIE

o udzieleniu warunkowego przedterminowego zwolnienia

Dnia 20 listopada 2019 roku

Sąd Okręgowy w Sieradzu II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSO Marek Masłowski

Protokolant: st. sekr. Katarzyna Ślipek

przy udziale prokuratora Prokuratury Okręgowej w Sieradzu Krzysztofa Ubycha oraz przedstawiciela administracji Zakładu Karnego w S. B. S. po rozpoznaniu na posiedzeniu w Zakładzie Karnym w S. wniosku obrońcy skazanego D. Ż. z dnia 20 sierpnia 2019 roku w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia

postanowił:

I.  na podstawie art. 77 § 1 kk , art. 78 § 1 kk i art. 161 § 1 kkw warunkowo zwolnić D. Ż., syna R. i J. z domu G. , urodzonego w dniu (...) w Z., skazanego prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Sieradzu z dnia 7 sierpnia 2015 roku w sprawie o sygn. akt II K 19/14 za czyn z art. 148 § 1 kk, art. 158 § 1 kk, art. 18 § 2 kk, art. 19 § 1 kk na karę 10 lat pozbawienia wolności,

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 30 sierpnia 2021 roku;

II.  na podstawie art. 80 § 1 kk wyznaczyć zwolnionemu okres próby do dnia 20 listopada 2021 roku;

III.  na podstawie art. 159 § 1 kkw w zw. z art. 72 § 1 pkt 4, 8 kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora,

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki w postaci:

zobowiązania do wykonywania pracy zarobkowej

zobowiązania do przestrzegania porządku prawnego

UZASADNIENIE

Wyrokiem Sądu Okręgowego w Sieradzu z dnia 7 sierpnia 2015 roku w sprawie o sygn. akt II K 19/14 D. Ż. został skazany za czyn z art. 148 § 1 kk, art. 158 § 1 kk, art. 18 § 2 kk, art. 19 § 1 kk na karę 10 lat pozbawienia wolności.

W okresie od dnia 10 czerwca 2010 roku do dnia 3 czerwca 2015 roku skazany był tymczasowo aresztowany. Następnie przebywał na wolności. Odbywanie kary w Zakładzie Karnym w S. rozpoczął w dniu 25 sierpnia 2016 roku.

W dniu 20 sierpnia 2019 roku do Sądu Okręgowego w Sieradzu wpłynął wniosek obrońcy D. Ż. o warunkowe przedterminowe zwolnienie skazanego z odbycia reszty kary pozbawienia wolności. We wniosku wskazano, że resocjalizacja skazanego przebiega prawidłowo, skazany był wielokrotnie nagradzany, nie był karany dyscyplinarnie, odbył kurs aktywizacji zawodowej, korzystał z rocznej przepustki podczas, której nie wchodził w konflikt z prawem oraz ma zapewnioną pracę na wolności. W ocenie wnioskodawcy u skazanego zaszły trwałe i pozytywne zmiany w kierunku przestrzegania porządku prawnego, a okres odbytej kary daje poczucie, iż poniósł on odpowiednią odpłatę za popełniony czyn.

Skazany poparł wniosek swojego obrońcy o udzielenie mu warunkowego przedterminowego zwolnienia wskazując ponad okoliczności zawarte we wniosku, że żałuje popełnionego czynu, wcześniej nie wchodził w konflikt z prawem i chciałbym rozpocząć nowe życie.

Prokurator wnosił o nieudzielenie skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia. Uzasadniając swoje stanowisko wskazał, że D. Ż. wprawdzie poprawnie zachowuje się w Zakładzie Karnym, to jednak okoliczności popełnionego przez niego czynu, w tym ciężar gatunkowy przestępstwa (przeciwko życiu i zdrowiu) przemawia za dalszą izolacją skazanego.

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 77 § 1 kk skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Z akt sprawy wynika, że skazany nie był wcześniej karany sądownie. Popełnione przez niego przestępstwo miało charakter incydentalny. Obecnie proces resocjalizacji skazanego przebiega prawidłowo, nie był karany dyscyplinarnie, a kilkadziesiąt razy został nagradzany w Zakładzie Karnym. Ma dobry kontakt z rodziną. W razie warunkowego zwolnienia zamierza podjąć pracę i pomóc w utrzymaniu rodziny oraz spłacić zobowiązania, w tym zaległe alimenty wobec małoletniej córki. Ponadto skazany aktywnie uczestniczył w życiu społeczności osadzonych, biorąc udział w konkursach oraz kursach zawodowych, mających na celu podnoszenie kwalifikacji. D. Ż. prezentuje również krytyczny stosunek do popełnionego przestępstwa. Zarówno w rozmowach z wychowawcami, jak i podczas posiedzenia wskazał, że żałuje tego co zrobił i deklaruje życie w zgodzie z porządkiem prawnym. Nie wolno zapominać, że taki „quasi okres próby” skazany przeszedł pozytywnie. Przebywał bowiem na wolności po uchyleniu mu tymczasowego aresztowania, nie wchodząc w konflikt z prawem, pracując i pomagając rodzinie. Prognoza penitencjarna skazanego kształtuje się pozytywnie.

Należy również stwierdzić, że proporcje pomiędzy karą orzeczoną a odbytą są odpowiednie. Skazany z zasądzonej kary 10 lat pozbawienia wolności odbył karę ponad 8 lat. Została zatem zrealizowana zasada właściwej odpłaty oraz zaspokojone zostało poczucie sprawiedliwości. Nie należy się natomiast zgodzić, że stanowiskiem prokuratora, iż charakter popełnionego czynu i jego stopień społecznej szkodliwości sprzeciwia się warunkowemu przedterminowemu zwolnieniu. Podkreślić trzeba, że ustawodawca dopuszcza dobrodziejstwo tej instytucji nawet w przypadkach najcięższych zbrodni. Gdyby przyjąć stanowisko oskarżyciela w żadnym przypadku przy przestępstwach przeciwko życiu, a nawet przeciwko zdrowiu nie dochodziłoby do warunkowego przedterminowego zwolnienia. Przy korzystaniu z tej instytucji należy brać pod uwagę całość przesłanek określonych w art. 77 § 1 kk, a nie wyłącznie okoliczności popełnienia przestępstwa. Przesłanki te w ujęciu całościowym przemawiają natomiast za warunkowym przedterminowym zwolnienia D. Ż. z odbycia reszty kary.

Sąd nabrał przekonania, iż postawa skazanego oraz niewchodzenie w konflikt z prawem po uchyleniu mu tymczasowego aresztowania daje poczucie, że D. Ż. będzie przestrzegał porządku prawnego przebywając na wolności, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Na podstawie powyższych okoliczności przyjęto, że wszystkie prewencyjno-wychowawcze cele kary zostały osiągnięte. W szczególności duża część odbytej kary stanowi o zrealizowaniu zasady właściwej odpłaty i czyni zadość społecznemu poczuciu sprawiedliwości.

Wobec powyższego Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.

Sędzia:

Pouczenie

1.  Warunkowo zwolniony, na którego nałożono obowiązki, a także oddany pod dozór obowiązany jest przestrzegać obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem.

2.  Warunkowo zwolniony obowiązany jest do niezmieniania bez zgody Sądu miejsca stałego pobytu.

3.  Warunkowo zwolniony ma obowiązek o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu (adresu) zawiadomić Sąd, który wydał postanowienie o warunkowym zwolnieniu oraz Sąd , który wyznaczył kuratora, instytucję lub organizację społeczną do wykonywania dozoru, a także do zgłaszania się do sądowego kuratora zawodowego w określonych przez niego terminach i udzielania wyjaśnień co do przebiegu próby oraz wykonywania nałożonych na niego obowiązków.

4.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, uchyla się od wykonania obowiązków nałożonych na niego przez Sąd lub orzeczonych środków karnych oraz obowiązków opisanych w pkt 2,3 niniejszego pouczenia, uchyla się od dozoru, w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny, w szczególności popełnił inne przestępstwo (nieumyślne) lub została orzeczona inna kara, niż kara pozbawienia wolności, a także wtedy gdy opisane wyżej okoliczności zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego.

5.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony skazany za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą, w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą.

6.  W razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu spędzonego na wolności, a ponowne warunkowe zwolnienie nie może nastąpić przed upływem roku od osadzenia skazanego w zakładzie karnym , a w wypadku kary 25 lat pozbawienia wolności lub kary dożywotniego pozbawienia wolności przed upływem 5 lat.

7.  Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

8.  Postanowienie nie jest prawomocne. Służy od niego zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Łodzi za pośrednictwem tutejszego Sądu w terminie 7 dni od jego ogłoszenia.

ZARZĄDZENIE

I.  Po uprawomocnieniu odpis postanowienia doręczyć:

1.  warunkowo zwolnionemu D. Ż. i obrońcy

2.  Dyrektorowi Zakładu Karnego w S. wraz z nakazem zwolnienia

II.  Sprawę wpisać do wykazu II Wz ……/19 i II Dpen ……../19

III.  Odpis postanowienia przesłać:

a)  Sądu Okręgowemu w Sieradzu – do akt II K 19/14

b)  Sądowi Okręgowemu w Sieradzu - celem wyznaczenia kuratora sądowego – 2 egzemplarze.

IV.  zawiadomić:

a)  Krajowy Rejestr Karny

Dnia 20.11.2019 r.

Sędzia:

Wykonano dnia ...........................

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Katarzyna Domaradzka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Sieradzu
Osoba, która wytworzyła informację:  Marek Masłowski
Data wytworzenia informacji: