IX GCo 46/16 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Krakowie z 2016-03-14

POSTANOWIENIE

Dnia 14 marca 2016 roku

Sąd Okręgowy w Krakowie Wydział IX Gospodarczy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Paweł Czepiel

Protokolant: -------------------

po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2016 roku w Krakowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku: (...)

przeciwko: (...)

o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu państwa obcego

postanawia:

I.  stwierdzić wykonalność punktu 3 wyroku Sądu Apelacyjnego Svea z 20 marca 2015 r., sygnatura akt (...)poprzez nadanie punktowi 3 wyroku klauzuli wykonalności przeciwko A. B.;

II.  oddalić wniosek o stwierdzenie wykonalności punktu 3 wyroku Sądu Apelacyjnego Svea z 20 marca 2015 r., sygnatura akt (...)poprzez nadanie punktowi 3 wyroku klauzuli wykonalności przeciwko (...)

UZASADNIENIE

Wnioskodawca wniósł o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu państwa obcego poprzez nadanie klauzuli wykonalności punktowi 3 wyroku Sądu Apelacyjnego Svea z 20 marca 2015 r. sygnatura akt (...)zobowiązującego uczestników do solidarnej zapłaty na rzecz wnioskodawcy kosztów procesu w kwocie (...)euro z odsetkami.

Wnioskodawca wskazał w uzasadnieniu wniosku, iż był powodem w postępowaniu przed Sądem Polubownym (Instytutem Arbitrażowym Izby Handlowej w Sztokholmie). W ramach ww. procesu pozwanymi byli (...) spółka akcyjna w K. (dalej w uzasadnieniu: spółka (...)) i A. B..

W trakcie postępowania przed Sądem Polubownym została ogłoszona upadłość spółki (...) z możliwością zawarcia układu.

Sąd Polubowny w pełni uwzględnił powództwo wnioskodawcy.

Spółka (...) w upadłości układowej i A. B. wnieśli do właściwego sądu powszechnego - do Sądu Apelacyjnego Svea skargę o uchylenie wyroku Sądu Polubownego.

Sąd Apelacyjny w dniu 20 marca 2015 r. oddalił skargę, a w punkcie 3 zasądził solidarnie od spółki (...) w upadłości układowej i A. B. na rzecz wnioskodawcy koszty postępowania w kwocie (...)euro wraz z odsetkami.

Wyrok Sądu Apelacyjnego stał się prawomocny 24 kwietnia 2015 r.

Wnioskodawca wskazał również, iż w dniu 5 maja 2015 r. zmieniono tryb upadłości spółki (...) z układowej na likwidacyjną, wobec czego niniejsze postępowanie winno się toczyć z udziałem syndyka, a nie z udziałem upadłej spółki.

Sąd zważył:

Wniosek zasługuje na częściowe uwzględnienie.

Zgodnie z dyspozycją art.1150 kpc orzeczenia sądów państw obcych w sprawach cywilnych, nadające się do wykonania w drodze egzekucji, stają się tytułami wykonawczymi po stwierdzeniu ich wykonalności przez sąd polski. Zgodnie z dyspozycją art.1151 kpc stwierdzenie wykonalności następuje na wniosek wierzyciela przez nadanie orzeczeniu sądu państwa obcego klauzuli wykonalności.

Wnioskodawca wykazał, iż wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny, a z treści ww. wyroku wynika, iż A. B. jest zobowiązany do zapłaty na rzecz wnioskodawcy kosztów procesu w kwocie (...) euro wraz z odsetkami.

W efekcie należy uznać, że co do zasady wniosek o stwierdzenie wykonalności poprzez nadanie klauzuli wykonalności przeciwko A. B. zasługuje na uwzględnienie wobec czego Sąd orzekł jak w punkcie I sentencji postanowienia na podstawie art.1150 i 1151 kpc oraz art.38 ust.1, art.41 rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych w związku z art.66 ust.2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.

Natomiast nie jest uzasadniony wniosek o stwierdzenie wykonalności poprzez nadanie klauzuli wykonalności przeciwko (...). Owszem, art.144 § 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze stanowi, iż po ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego postępowania sądowe dotyczące masy upadłości mogą być prowadzone jedynie przeciwko syndykowi. Przepis ten należy jednakże wykładać przy uwzględnieniu treści art.145 i art.236 ww. ustawy. Regułą jest zatem dochodzenie roszczeń w ramach postępowania upadłościowego (art.236), a odstępstwa od tej reguły należy traktować na zasadzie wyjątku (np. art.145). W efekcie nie można uznać, aby w sprawie zostały spełnione przesłanki stwierdzenia wykonalności wyroku sądu obcego poprzez nadanie klauzuli wykonalności przeciwko syndykowi.

Mając powyższe na uwadze, Sąd oddalił w punkcie II postanowienia wniosek o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu obcego poprzez nadanie klauzuli wykonalności przeciwko (...)na podstawie ww. przepisów.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Lidia Rożanowska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Krakowie
Osoba, która wytworzyła informację:  Paweł Czepiel
Data wytworzenia informacji: