XI Ns 353/17 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Toruniu z 2017-06-09

Sygn. akt XI Ns 353/17

POSTANOWIENIE

Dnia 9 czerwca 2017 r.

Sąd Rejonowy w Toruniu XI Wydział Cywilny w składzie:

PrzewodniczącySSR L. R.

P.. sądowy E. C.

Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 czerwca 2017 r. w T..

sprawy z wniosku

H. J.

z udziałem

E. J., Z. J., W. K., M. S., B. M., J. W., E. S.

o stwierdzenie nabycia spadku po:

R. J.

I.  stwierdza, że spadek po R. J.
zmarłym dnia 27 września 2016 r. w T.
mającym ostatnie zwykłe miejsce pobytu w T.
na podstawie ustawy
nabyli z dobrodziejstwem inwentarza: żona H. J. ( córka F. i N.) w ½ ( jednej drugiej) części oraz: E. J., M. S., J. W., B. M., Z. J. ( dzieci C. i C.) w 1/12 ( jednej dwunastej) części kazde z nich, a także W. K. (syn J. i K.), E. S. ( córka K. i K.) w 1/24 ( jednej dwudziestej czwartej) części każde z nich.

II.  ustala iż każdy uczestnik postępowania ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

Sygn. akt XI Ns 353/12

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni H. J. wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po R. J., zmarłym dnia 27 września 2016 roku w T., ostatnio zamieszkałym w T.. W uzasadnieniu wskazała krąg spadkobierców ustawowych po zmarłym R. J.. Wnioskodawczyni jest wdową po zmarłym. Spadkodawca nie pozostawił dzieci, jego rodzice zmarli przed nim. Wnioskodawczyni wskazała rodzeństwo zmarłego oraz zstępnych zmarłej siostry K. Ż..

Uczestnicy nie sprzeciwiali się wnioskowi.

Sąd ustalił i zważył co następuje:

R. J. zmarł 27 września 2016 roku w T.. Przed śmiercią na stałe przebywał w T.. W chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim z H. J. ( nazwisko panieńskie – W.). Zmarły nie pozostawił zstępnych.

Rodzice spadkodawcy – C. J. (1) i C. J. (2) – zmarli przed spadkodawcą, ( matka C. w dniu 6 sierpnia 1993 roku, ojciec C. w dniu 15 czerwca 1998 roku).

/akt zgonu k. 5, akt małżeństwa k. 6, akt zgonu k. 13, akt zgonu k. 18, zapewnienie spadkowe k. 31/

Dzieci C. i C. J. (3) to:

1.  E. J.,

2.  M. S.

3.  J. W.

4.  B. M.

5.  Z. J.

6.  R. J. – spadkodawcę w niniejszej sprawie

7.  K. Ż., która zmarła w dniu 19 stycznia 2011 roku i pozostawiła zstępnych W. K., E. S..

/akt urodzenia k. 7, akt małżeństwa k. 8, akt urodzenia k. 9, akt małżeństwa k. 10, akt urodzenia k. 11, akt urodzenia k. 12, akt zgonu k. 14, akt urodzenia k. 15, akt małżeństwa k. 16, akt urodzenia k. 17, zapewnienie spadkowe k. 31-32, akt małżeństwa k. 45/

R. J. nie pozostawił testamentu.

/zapewnienie spadkowe k. 31/

Zgodnie z art. 926 § 1 kc powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Pierwszeństwo ma dziedziczenie testamentowe. Dziedziczenie ustawowe wchodzi w grę co do całości spadku, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy lub gdy żadna z powołanych przez niego osób nie chce lub nie może być spadkobiercą (art. 926 § 2 kc). Każda osoba może rozrządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci w drodze jednostronnej czynności prawnej, jaką jest testament. Zarówno samo sporządzenie testamentu, jak i jego treść zależy od wyłącznej woli spadkodawcy. To spadkodawca decyduje bowiem o kręgu spadkobierców, tj. czy będą po nim dziedziczyć spadkobiercy ustawowi, czy też inni – testamentowi. R. J. nie pozostawił testamentu, dlatego dziedziczenie po nim nastąpiło na podstawie przepisów ustawy, kodeks cywilny. Pierwszy krąg spadkobierców ustawowych określa przepis art. 931 kc i stanowi, że w pierwszej kolejności powołani są zstępni spadkodawcy i jego małżonek. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy ( art. 932 kc). Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku ( art. 933§ 1 kc ).

Odnosząc przywołane wyżej przepisy do ustalonego w sprawie stanu faktycznego Sąd stwierdził, że spadek po R. J. z mocy ustawy dziedziczy żona spadkodawcy H. J. w ½ części, rodzeństwo spadkodawcy w 1/12 części ( sześcioro rodzeństwa), przy czym dzieci zmarłej siostry w jej miejsce po 1/24 części.

O kosztach postępowania orzeczono na mocy art. 520§1 kpc.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Sylwia Świstek
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Toruniu
Data wytworzenia informacji: