I C 25/16 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Chełmnie z 2016-07-29

Sygn. akt I C 25/16

POSTANOWIENIE

Dnia 29 lipca 2016r.

Sąd Rejonowy w Chełmnie Wydział I Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR M.M. P.

po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2016r. w Chełmnie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa: M. R.

przeciwko: (...) S.A. Czechy, Oddział w Polsce (...) Oddział (...) Klienta z siedzibą w W.

o: zapłatę

postanawia:

Przyznać biegłemu dr inż. Piotrowi J. A., prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą (...) w N. wynagrodzenie za sporządzenie opinii pisemnej na zlecenie Sądu w kwocie 4 598,13 zł (cztery tysiące pięćset dziewięćdziesiąt osiem złotych i trzynaście groszy), w tym podatek VAT.

Sędzia Sądu Rejonowego

M. P.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 11 maja 2016 r. tutejszy Sąd dopuścił dowód z opinii biegłego z dziedziny techniki samochodowej i ruchu drogowego dr inż. Piotra J. A.. Biegły sporządził opinię wraz z kartą pracy biegłego i przedłożył fakturę VAT nr (...) obejmującą jego wynagrodzenie, przy uwzględnieniu podwyższenia stawki wynagrodzenia biegłego za godzinę pracy do 2,55 %.

Zgodnie z art. 89 pkt. 1 – 4 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U z 2014 r., poz. 1025) biegłemu powołanemu przez sąd przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę oraz zwrot poniesionych przez niego wydatków niezbędnych dla wydania opinii. Wysokość wynagrodzenia biegłego za wykonaną pracę ustala się, uwzględniając wymagane kwalifikacje, potrzebny do wydania opinii czas i nakład pracy, a wysokość wydatków na podstawie złożonego rachunku. Wynagrodzenie biegłych oblicza się według stawki wynagrodzenia za godzinę pracy albo według taryfy zryczałtowanej określonej dla poszczególnych kategorii biegłych ze względu na dziedzinę, w której są oni specjalistami. Podstawę obliczenia stawki wynagrodzenia za godzinę pracy i taryfy zryczałtowanej stanowi ułamek kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość określa ustawa budżetowa. Wynagrodzenie biegłego będącego podatnikiem obowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług podwyższa się o kwotę podatku od towarów i usług, określoną zgodnie ze stawką tego podatku obowiązującą w dniu orzekania o tym wynagrodzeniu. Kwota bazowa aktualnie wynosi 1766,46 zł.

Z kolei § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu cywilnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 518 ) stanowi , że stawka wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd za każdą rozpoczętą godzinę pracy, zwana dalej "stawką", wynosi - w zależności od stopnia złożoności problemu będącego przedmiotem opinii oraz warunków, w jakich opracowano opinię - od 1,28% do 1,81% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość określa ustawa budżetowa, zwanej dalej "kwotą bazową". Zgodnie z § 3 ust. 3. Tegoż rozporządzenia w przypadku biegłych posiadających stopień naukowy doktora lub stopień doktora w zakresie sztuki, stawka wynosi 2,55%.

W ocenie Sądu przedstawiona przez biegłego dr inż. Piotra J. A. faktura została sporządzona zgodnie z powyższymi przepisami, wobec czego Sąd przyznał biegłemu wynagrodzenie w wysokości określonej w przedłożonej fakturze, orzekając w tym zakresie jak w sentencji postanowienia.

Sędzia Sądu Rejonowego

M. P.

Z/

1.  (...)

-

(...)

-

(...)

-

(...)

2.  (...)

3.  (...)

4.  (...).

C. dnia 29 lipca 2016r.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Anna Dzierzbicka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Chełmnie
Osoba, która wytworzyła informację:  Monika – Mleczko Pawlikowska
Data wytworzenia informacji: