III Kow 311/16 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Słupsku z 2016-03-09

Sygn. akt III Kow.311/16pr

POSTANOWIENIE

Dnia 09.03.2016r.

Sąd Okręgowy wS.Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący – Sędzia SO w S.Witold Galewski

Protokolant st. sekretarz sądowy Daria Staroń

przy udziale wykonującego zadania Prokuratora Rejonowego w C.- Tomasza Klukowskiego

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Zakładzie Karnym w C. wniosku Dyrektora Zakładu Karnego w C. o udzielenie skazanemu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności oraz po wysłuchaniu Prokuratora, który wnosił o uwzględnienie wniosku

na podstawie art.153§1kkw w zw. z art. art.150§1 i 2kkw

p o s t a n o w i ł:

1.  udzielić skazanemu S. S. (1) (S.) s. J. na okres 3 (trzy) miesięcy tj. do dnia 7.06.2016r. przerwy w odbywaniu kary roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego wG.- Ośrodek Zamiejscowy w P. G.z dnia 27.05.2004r., sygn. akt XIX K 880/03;

2.  zobowiązać skazanego do kontynuowania leczenia,

3.  zwolnić skazanego od kosztów sądowych i obciążyć nimi Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w C. wystąpiła o udzielenie skazanemu S. S. (3) przerwy w karze z uwagi na stan zdrowia.

Zgodnie z art.153§1kkw Sąd penitencjarny udziela przerwy w wykonaniu kary w wypadku określonym w art.150§1kkw. W świetle tego przepisu wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody.

Jak wynika z załączonej do akt przedmiotowej sprawy opinii o stanie zdrowia skazanego z dnia 29.02.2016r., że skazany wiele lat temu był leczony operacyjnie z powodu raka krtani. Skazany, od dnia 16.02.2016r. przebywa w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala Zakładu Karnego w C. z powodu pogorszenia stanu klinicznego w postaci zwiększonej męczliwości, złego samopoczucia, osłabionego apetytu. W czasie pobytu na oddziale zlecono tomografię brzucha i klatki piersiowej. W badaniu TK brzucha wykazano zmiany w śledzionie o charakterze przerzutów nowotworowych, zmiany w nerkach i strukturach kostnych. Badanie TK klatki piersiowej wykazało zmiany przerzutowe w obu płucach, płyn w obu płucach oraz niejednoznaczny obraz serca. Badania dodatkowe wykazały obecność przerzutów nowotworowych do płuc i struktur kostnych oraz jamy brzusznej. Pacjent wymaga leczenia i dalszej diagnostyki onkologicznej, która nie jest możliwa w warunkach więziennej służby zdrowia. Rokowanie odnośnie przeżycia jest bardzo niekorzystne. Aktualny stan zdrowia skazanego stanowi chorobę zagrażającą życiu.

Z uzupełniającej opinii o stanie zdrowia z dnia 07.03.2016r. wynika, że od dnia 05.03.2016r. nastąpiło znaczne pogorszenie stanu zdrowia skazanego. Pojawiły się objawy neurologiczne - zaburzenia świadomości, drgawki. Chory nie przyjmuje żadnych posiłków ani płynów, wymiotuje. Zastosowano objawowe leczenie w postaci uzupełniania płynów drogą dożylną, leki przeciwbólowe - Morfina podskórnie. Stan chorego jest ciężki. Rokowanie odnośnie przeżycia złe. Chory wymaga opieki paliatywnej.

Uczestniczący w posiedzeniu w dniu 09.03.2016r. lekarz więzienny oświadczył, że na chwilę obecną stan zdrowia się pogorszył, skazany jest leżący, nieprzytomny. Chodzi o leczenie hospicyjne. Skazany zostanie przetransportowany do Hospicjum w D.. Nie może odbywać kary w zakładzie karnym.

Sąd Penitencjarny w pełni podziela pogląd zaprezentowany przez Sąd Apelacyjny w Lublinie w postanowieniu z dnia 18.01.2006r. sprawie II AKzw 871/05, z którego wynika, iż ciężka choroba w rozumieniu art.150§1 i 2 kkw to "taka ciężka choroba, która uniemożliwia wykonanie kary, to znaczy może zagrozić życiu skazanemu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo w wypadku osadzenia go w zakładzie karnym".

W rozpoznawanej sprawie taka przesłanka bez wątpienia istnieje. Stan zdrowia skazanego jest wyjątkowo poważny, a leczenie jakiego wymaga nie jest w chwili obecnej możliwe do przeprowadzenia w warunkach więziennej służby zdrowia.

Z informacji przedstawiciela Administracji zakładu karnego wynika, że skazany po udzielonej przerwie w karze zostanie przetransportowany do Hospicjum w D..

Mając zatem na uwadze powyższe ustalenia należy bez wątpienia stwierdzić, że została spełniona przesłanka wynikająca z treści art.150§1 i 2kkw, dotycząca ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie kary, uzasadniająca udzielenie skazanemu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności.

Dlatego też, uznając wniosek Zastępcy Dyrektora Zakładu Karnego w C. o udzielenie skazanemu przerwy w karze za zasadny, należało postanowić jak wyżej.

Na podstawie art. 626§1kpk w zw. z art. 624§1kpk w zw. z art. 1§2kkw z uwagi na trudną sytuację materialną i brak dochodów skazanego zwolniono od zapłaty kosztów sądowych, którymi obciążono Skarb Państwa.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Anna Praniuk
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Słupsku
Osoba, która wytworzyła informację:  w Słupsku Witold Galewski
Data wytworzenia informacji: