I Ns 547/20 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Kwidzynie z 2021-10-05

sygn. akt I Ns 547/20

POSTANOWIENIE

Dnia 05 października 2021 r.

Sąd Rejonowy w Kwidzynie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: sędzia Danuta Kozikowska

po rozpoznaniu w dniu 05 października 2021 r. w Kwidzynie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) Sp. z o.o. z siedzibą w S.

z udziałem I. J.

o stwierdzenie nabycia spadku po B. J.

postanawia:

I.  stwierdzić, że spadek po B. J., zmarłym dnia 21 marca 2017r. w K., którego ostatnim miejscem stałego pobytu był K. na podstawie ustawy nabył brat spadkodawcy I. J.( s. G. i E.) w całości z dobrodziejstwem inwentarza;

II.  oddalić wniosek w przedmiocie zwrotu kosztów postępowania;

III.  zwrócić wnioskodawcy (...) Sp. z o.o. z siedzibą w S. kwotę 263,84 zł(dwieście sześćdziesiąt trzy złote 84/100) tytułem niewykorzystanej w części zaliczki.

sędzia Danuta Kozikowska

sygn. akt INs 547/20

UZASADNIENIE

(...) Sp. z o.o. z/s w S. wniosła o stwierdzenie, że spadek po zmarłym 21 marca 2017r. dłużniku B. J., , ostatnio zamieszkałym w miejscowości K. nabył spadkobierca dziedziczący na podstawie ustawy brat I. J.. Nadto wniosła również o zasądzenie od uczestnika na rzecz wnioskodawczyni zwrot kosztów postępowania. Jako uczestnika wskazała I. J..

(wniosek k. 3-4 akt).

Uczestnik I. J. nie złożył odpowiedzi na wniosek, pomimo doręczenia mu odpisu wniosku za pośrednictwem Komornika Sądowego. I. J., nie stawił się na rozprawę i nie złożył zapewnienia spadkowego

(pisma k. 37-40 akt oraz protokół rozprawy k.44 akt ).

Sąd ustalił, co następuje:

Spadkodawca B. J. zmarł 21 marca 2017r., w K.. Ostatnim miejscem jego zwykłego pobytu był K.. B. J. w chwili śmierci był kawalerem i miał żadnych dzieci. Rodzice zmarłego: G. J. zmarł w dniu 25 marca 2005r., zaś E. J. zmarła w dniu 22 lipca 2011r. Zmarły miał tylko jednego brata – I. J.. Zmarły nie pozostawił testamentu.

(dowody: odpis skrócony aktu zgonu- k. 8 akt; zaświadczenia z PESEL-SAD – k.17-18 i k. 20- 23 akt); odpis skrócony aktu zgonu E. J. – k. 14 akt INs 906/10; odpis skrócony aktu urodzenia I. J. i B. J. – k. 14 akt INs 906/10;postaowienie Sądu Rejonowego w Kwidzynie z dnia 27 lutego 2013r. o stwierdzenie nabycia spadku po K. C. i E. J. i dział spadku- 280 akt INs 906/10; ogłoszenia- k. 63-71akt, k. 74 akt i k. 79-82 akt)

Uczestnik – brat zmarłego I. J. nie złożył oświadczenia spadkowego po zmarłym B. J..

Sąd zważył, co następuje:

Okoliczności faktyczne istotne dla rozstrzygnięcia sprawy sąd ustalił na podstawie dokumentów znajdujących się w aktach sprawy (w tym odpisów aktów stanu cywilnego) oraz w aktach sprawy I Ns 906/10 tut. Sądu.


Zgodnie z art. 670 k.p.c. Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

Jeżeli zapewnienie nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez Sąd za wystarczające, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie(patrz: art. 672 k.p.c.)

Jeżeli w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia o wezwaniu spadkobierców nikt nie zgłosił nabycia spadku albo zgłaszający się nie udowodnił go na rozprawie, sąd wyda postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców, których prawa zostały ustalone(patrz: art. 676 k.p.c.)

W niniejszej sprawie brat zmarłego, wskazany przez wnioskodawcę jako jedyny spadkobierca po spadkodawcy- uczestnik I. J. nie złożył zapewnienia spadkowego, Sąd uznał że zachodzi potrzeba dokonania ogłoszenia w poczytnej prasie , na tablicy ogłoszeń w ostatnim miejscu zwykłego pobytu spadkodawcy, na tablicy ogłoszeń tut. Sądu oraz na stronie internetowej tut. Sądu. W ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia o wezwaniu spadkobierców nikt nie zgłosił nabycia spadku po B. J..

Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu (art. 926 §1 k.c.), przy czym ustawodawca daje pierwszeństwo dziedziczeniu testamentowemu. Do dziedziczenia na podstawie ustawy dochodzi zatem wówczas, kiedy spadkodawca nie sporządził w ogóle testamentu albo spadkodawca sporządził testament, który okazał się nieważny lub bezskuteczny.

Ponieważ z treści zgromadzonego materiału dowodowego a w szczególności z treści dokumentów znajdujących się w aktach sprawy oraz w sprawie I Ns 906/10 tut. Sądu wynikało, iż w niniejszej sprawie spadkodawca nie sporządził testamentu, dlatego też Sąd uznał, iż do dziedziczenia w niniejszej sprawie dochodzą spadkobiercy ustawowi.

Zgodnie z art. 932 § 3 i 4 k.c. w braku zstępnych spadkodawcy i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jednakże w przypadku jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Sąd ustalił, na podstawie odpisu skróconego aktu zgonu, że spadkodawca B. J. w chwili śmierci był kawalerem(patrz: k. 8 akt). Nie miał żadnych dzieci, a w chwili Jego śmierci nie żyli Jego rodzice.

Brat zmarłego, I. J. nie odrzucił spadku.

W związku z tym Sąd stwierdził, że spadek po B. J., zmarłym 21 marca 2017r. w K., na podstawie ustawy nabył brat spadkodawcy I. J. w całości z dobrodziejstwem inwentarza.

Sąd oddalił wniosek (...) Sp. z o.o. z/s w S. o zasądzenie na jej rzecz kosztów postępowania, opierając swoje rozstrzygnięcie o kosztach na podstawie dyspozycji art. 520 § 1 k.p.c. uznając, iż każdy z uczestników ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

Zważyć należy, iż w postępowaniu nieprocesowym nie ma " pojedynku" dwóch przeciwstawnych sobie stron, dlatego też nie można mówić o przegrywającym, który powinien zwrócić koszty postępowania wygrywającemu (por. art. 98 § 1 k.p.c.). Przeciwnie, z treści całego art. 520 k.p.c. wynika, że ustawodawca zakłada, że uczestnicy postępowania są w tym samym stopniu zainteresowani jego wynikiem, a orzeczenie sądu udziela ochrony prawnej każdemu uczestnikowi. Dlatego ten, kto poniósł koszty sądowe lub koszty zastępstwa procesowego nie uzyska zwrotu wydanych kwot od innego uczestnika, ale i nie jest obowiązany do zwracania kosztów poniesionych przez innego uczestnika. Jeżeli natomiast jeden z uczestników zgłasza wniosek o zasądzenie kosztów, czyli chce odstąpienia od reguły wskazanej w art. 520 § 1 k.p.c., Sąd wniosek taki powinien oddalić (por. postanowienia SN z dnia 9 grudnia 1999 r., III CKN 497/98, OSNC 2000, nr 6, poz. 116).

W niniejszej sprawie nie można uznać, by interesy uczestników postępowania były sprzeczne, albowiem miało ono jeden cel – ustalenie kto i w jakich częściach nabył spadek po B. J.. W jednakowym stopniu na ustaleniach tych powinno zależeć wnioskodawczyni i uczestnikowi, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, iż jedynym podmiotem faktycznie zainteresowanym uzyskaniem orzeczenia w sprawie była wnioskodawczyni jako potencjalny wierzyciel zmarłego. Spadkobierca mógł, ale nie musiał dążyć do sądowego stwierdzenia nabycia spadku po bracie, nie można zatem obciążać Go kosztami postępowania wywołanego wnioskiem innego podmiotu.

Reasumując – niniejsze postępowanie zostało przeprowadzone z uwagi na konkretny interes prawny wnioskodawczyni. Z tych względów nie było podstaw by poniesionymi przez wnioskodawczynię kosztami – w tym zastępstwa procesowego - obciążać uczestnika.

Ponadto, zgodnie z art. 84 ust.1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Sąd zarządził zwrot niewykorzystanej zaliczki na wydatki w wysokości 263,84 zł stanowiące różnicę między kosztami pobranymi (patrz: k. 46 akt-500 zł)a kosztami należnymi(patrz: k. 78 akt-236,16 zł).

sędzia Danuta Kozikowska

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Magdalena Olszewska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Kwidzynie
Osoba, która wytworzyła informację:  sędzia Danuta Kozikowska
Data wytworzenia informacji: