II K 406/23 - wyrok Sąd Rejonowy w Kętrzynie z 2023-11-08

Sygn. akt II K 406/23


WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 listopada 2023 r.


Sąd Rejonowy w Kętrzynie II Wydział Karny w składzie:


Przewodniczący: Sędzia Katarzyna Cichocka

Protokolant: st. sekr. sąd. Małgorzata Grabowska

przy udziale Oskarżyciela skarbowego: Bartosza Surowińskiego


po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2023 r. sprawy:


C. K.

s. J. i M. z domu A.

ur. (...) w K.


oskarżonego o to, że:

w okresie od 01.09.2019 r. do 28.10.2019r., poprzez swoje działanie polegające na podpisaniu umowy najmu, a następnie udostępnienie poprzez wydzierżawienie A. M. powierzchni lokalu bez nazwy w K. przy ul. (...), na podstawie umowy dzierżawy z dnia 01.09.2019r., ułatwił popełnienie czynu zabronionego polegającego na urządzaniu przez A. M. w dniu 28.10.2019r. w ww. lokalu gier na automatach o nazwie D. (x 4), i B. H. (x 1), bez wymaganego zezwolenia i w miejscu do tego nie przeznaczonym, naruszając tym samym dyspozycję określone
w art. 6 ust. 1 w art. 14 ust. l oraz w art. 23a ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz. U. 2016, poz.471)

tj. o przestępstwo z art.18§3 kk w zw. z art.107§1 kks w zw. z art.9§3 kks w zw. z art.20§2 kks




oskarżonego C. K. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego czynu z tym, iż kwalifikuje go z art.18§3 kk w zw. z art.107§1 kks i za to z mocy art.18§3 kk w zw. z art.107§1 kks skazuje go, zaś na podstawie art.19§1 kk w zw. z art.107§1 kks wymierza mu karę grzywny w wysokości 100 (stu) stawek dziennych, określając wysokość jednej stawki na kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych,

na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982r. Prawo o adwokaturze zasądza od Skarbu Państwa na rzecz Kancelarii Adwokackiej adw. M. K. (1) kwotę 1200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem wynagrodzenia za obronę oskarżonego wykonywaną z urzędu, w tym kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych za postępowanie przygotowawcze oraz kwotę 276 (dwieście siedemdziesiąt sześć) złotych tytułem podatku VAT od przyznanego wynagrodzenia,

na podstawie art.627 kpk zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa zwrot kosztów sądowych w całości, w tym opłatę w kwocie 1200 (jeden tysiąc dwieście) złotych.



UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 406/23

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

USTALENIE FAKTÓW

1.1. Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

C. K.

w okresie od 01.09.2019 r. do 28.10.2019 r., poprzez swoje działanie polegające na podpisaniu umowy najmu, a następnie udostępnienie poprzez wydzierżawienie A. M. powierzchni lokalu bez nazwy w K. przy ul. (...), na podstawie umowy dzierżawy z dnia 01.09.2019r., ułatwił popełnienie czynu zabronionego polegającego na urządzaniu przez A. M. w dniu 28.10.2019r. w ww. lokalu gier na automatach o nazwie D. (x 4), i B. H. (x 1), bez wymaganego zezwolenia i w miejscu do tego nie przeznaczonym, naruszając tym samym dyspozycję określone w art. 6 ust. 1 w art. 14 ust. l oraz w art. 23a ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz. U. 2016, poz.471)

tj. przestępstwo z art.18§3 kk w zw. z art.107§1 kks


Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

zawarcie pomiędzy Przedsiębiorstwem Usługowo-Produkcyjno-Handlowym (...) B. W. i C. K. umowy najmu lokalu przy ul. (...) w K. oraz prowadzenie przez C. K. w w/w lokalu działalności gastronomicznej pod nazwą bar (...),





udostępnienie przez C. K. od dnia 1 września 2009 r. części wynajmowanego lokalu użytkowego przy ul. (...) poprzez wydzierżawienie go A. M.,





przeprowadzenie w dniu 27.10.2019 r. przez funkcjonariuszy (...) Skarbowego w O. przeszukania wyżej wymienionego lokalu i ustalenie, iż znajdują się tam 4 automaty do gier o nazwie D. oraz 1 automat do gier o nazwie B. (...) podlegające przepisom ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


zeznania B. W.

umowa najmu

faktury


wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

umowa dzierżawy





protokoły przeszukania


protokół oględzin rzeczy



protokół z przebiegu eksperymentu


opinia biegłego


zeznania M. K. (2)

53-56


59-60

62-105


46



112-117





21-22, 23-24

25-32, 120-121



8-9a


136-156


10-12, 301v

1.2. Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)




Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty




OCena DOWOdów

Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

1.1.2

umowa najmu, umowa dzierżawy, wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej


Nie były kwestionowane w toku postępowania.



1.1.3


protokoły przeszukania

protokół z przebiegu eksperymentu procesowego

protokół oględzin rzeczy



Czynności przeszukania, oględzin oraz eksperyment zostały przeprowadzone w sposób rzetelny i prawidłowy przez uprawnionych do tego funkcjonariuszy celnych.

W drodze przeprowadzonego eksperymentu procesowego ustalono, iż przebieg gry na zabezpieczonych automatach ma charakter losowy i komercyjny.


1.1.1

1.1.3

zeznania świadków M. K. (2), B. W., E. K.

M. K. (2) potwierdził, że drzwi do lokalu z automatami można było odblokować za pomocą karty magnetycznej, która znajdowała się w barze (...). Zeznał, że w dniu 27.10.2019 przyszedł do lokalu, żeby zagrać, o tym punkcie gier dowiedział się od kolegi, był tam już wcześniej kilka razy.

B. W. potwadził jedynie fakt wynajmu lokalu oskarżonemu.

E. K. zeznała, że była pracownikiem baru, pracowała jako barmanka, poza nią w barze pracował tylko C. K., który był w barze popołudniami.


Sąd nie znalazł podstaw do zakwestionowania zeznań wskazanych świadków.

1.1.3

opinia biegłego

W ocenie Sądu jest ona spójna i rzeczowa, nie zawiera luk i niejasności. Sąd w pełni podzielił wnioski zwarte w opinii.

Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.1.1-1.1.4

zeznania świadka T. W.

Nic nie wniosły do sprawy.

PODSTAWA PRAWNA WYROKU


Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

C. K.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżonym wypełnił swoim zachowaniem normę art. 18 § 3 kk w zw. z art. 107 § 1 kks. Pomocnictwo polega na każdej czynności, która faktycznie ułatwia innej osobie popełnienie czynu. Oskarżony miał świadomość działalności jaka się odbywa w pomieszczeniu, które wydzierżawił. W prowadzonym przez niego barze znajdowała się karta magnetyczna umożliwiająca dostęp do pomieszczenia z automatami.

Wynik eksperymentu odtworzenia gier na zatrzymanych automatach oraz opinia biegłego dowodzi, że zabezpieczone w toku postępowania urządzenia oferują gry, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych: „grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach”. Działalność w zakresie gier na automatach może być prowadzona jedynie po uzyskaniu koncesji na kasyno gry co wynika z art. 6 ust. 1 w zw. z art. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zgodnie z dyspozycją art. 2 ust. 3 ustawy o grach hazardowych grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć Internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości. Wygraną rzeczową w grach na automatach jest również wygrana polegająca na możliwości przedłużania gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także możliwość rozpoczęcia nowej gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej uzyskanej w poprzedniej grze. (art. 2 ust. 4 cyt. Ustawy) Grami na automatach są także gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć Internet organizowane w celach komercyjnych, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gra ma charakter losowy. (art. 2 ust. 5 cyt. Ustawy)

Taka treść przepisu art. 2 ustawy o grach hazardowych daje podstawy do przyjęcia, iż w udostępnionym przez oskarżonego lokalu były urządzane i prowadzone gry bez wymaganego zezwolenia i w miejscu do tego nie przeznaczonym, naruszając tym samym dyspozycję określone w art. 6 ust. 1 w art. 14 ust. l oraz w art. 23a ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych.






Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem



Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej


Warunkowe umorzenie postępowania



Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania


Umorzenie postępowania



Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania


Uniewinnienie



Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia


KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

C. K.

I

I


kary grzywny w wysokości 100 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 120 złotych


Sąd przy wymiarze kary wziął pod uwagę

znaczny stopień społecznej szkodliwości czynu przejawiający się w charakterze naruszonego dobra chronionego prawem, jakim jest mienie Skarbu Państwa, uprzednią karalność oskarżonego, w tym za taki sam czyn (k.237,248).

Zgodnie z art. 23 § 3 kks ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.

W ocenie Sądu wymierzona kara grzywny jest współmierna do stopnia zawinienia oskarżonego, jak i stopnia społecznej szkodliwości czynu.

1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności





6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę


KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

III

O kosztach sądowych orzeczono na postawie art. 627 kpk, zgodnie z którym od skazanego w spawach z oskarżenia publicznego Sąd zasądza koszty sądowe na rzecz Skarbu Państwa. Wysokość opłaty ustalono na podstawie art. 3 ust 1 ustawy z dnia 26.06.1973 r. o opłatach w sprawach karnych.


II

Zgodnie z art. 29 ust 1 ustawy Prawo o adwokaturze zasądzono na rzecz Kancelarii Adwokackiej adw. M. K. (1) kwotę 1200 zł tytułem opłaty ustalonej na podstawie § 11 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 3 Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 22.10.2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie

1Podpis





Dodano:  ,  Opublikował(a):  Joanna Siergiedo
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Kętrzynie
Osoba, która wytworzyła informację:  Sędzia Katarzyna Cichocka
Data wytworzenia informacji: